Прихований Шевченко - 1.

25 Август, 2002 - 14:08 — Критик

Mабуть, кожний, хто про це замислювався, усвідомлює, що поезія та малярство, як і вся художня творчість, ідуть перш за все від «душі й серця», від людської психології, а не від раціоналістичних «поглядів», або безособових теорій, або не менш безособових історично-суспільних процесів. Проте редуктивне, безособове та «ідеологічне» мислення глибоко закорінені в культурологічному дискурсі взагалі й у літературознавстві зокрема. У шевченкознавстві, наприклад, психологічний момент — один із найменш досліджених як щодо Шевченкової творчості, так і щодо її рецепції. Дехто, мабуть, також усвідомлює, що наука твориться не тільки концепціями, парадигмами та гіпотезами, а й живим досвідом, живими почуттями й непередбачальним процесом пошуку. Але мало хто до кінця усвідомлює психологічний чинник у моделюванні антинауки, конкретніше — цензури, й не так давньої, історичної, як сучасної, актуальної.
Готуючися ввести до своєї нової книжки два рецензійні есеї про колажну шевченкіану, які я раніше надрукував у «Критиці» (1998, чч. 3 та 10), я мусив звернутися по ілюстративний матеріал — фотографії-слайди картин, про які в них ішла мова, — туди, де вони зберігаються, — до київського Державного музею Шевченка. Його дирекція на роблення слайдів погодилася, але бухгалтерія зажадала ціну, яка більше відповідала би пропозиції купити, а не сфотографувати цей естетично малоякісний, хоч культурологічно безперечно цікавий совєтський кіч. Оскільки існували вже різні його репродукції, від послуг музею можна було з легким серцем відмовитися. Проте цей не зовсім щасливий пошук візуальної шевченкіани виявився тільки вступом до цікавішого дійства.
Десь наприкінці грудня 1998 року, розмовляючи на цю тему з заступником директора Музею Шевченка пані Людмилою Зінчук, я запитав (не сподіваючись, утім, конкретної відповіді), чи правда, що існує автопортрет Шевченка, де він намалював себе оголеним. І тут сталося щось, як на мій дотеперішній досвід, безпрецедентне: «Так, існує», — сказала пані Зінчук і, взявши із шафи чорного конверта, дала його мені до рук. Отак, просто — без дискусії, без переговорів і без торгів.
Усередині на чорному фотографічному картоні 1960-х років була фотокопія оригіналу, що тепер зберігається в Інституті літератури ім. Шевченка. Доти я цього рисунка не бачив, ані навіть ніколи нічого достовірного, в професійному контексті, не чув про його існування — хоча Шевченком професійно займаюся вже понад двадцять років, останнім часом входжу до редколегії Шевченківської енциклопедії, зрештою, понад п’ятнадцять років регулярно спілкуюся з українськими шевченкознавцями з Інституту літератури, зокрема з Сергієм Гальченком, завідувачем відділу рукописів, де цей рисунок увесь час зберігається. Втім, я потім переконався, що був далеко не одинокий серед спеціалістів, навіть у тому ж Інституті літератури, які нічого не знали про цей автопортрет.
Ще тоді, вперше роздивляючись цей рисунок і миттєво, ще тільки відрухово, формулюючи перші гіпотези про таке незвичне та багатозначне оголення, потім так ретельно й успішно приховуване, я подумав: для книжки, що має назву «Шевченко, якого не знаємо» і досліджує його самозображення і його рецепцію, це — річ необхідна. І тоді, й тепер уважаю, що ніщо так тонко не ілюструє деякі основні тези цього загального дослідження. А також — певну дослідницьку карму. Хоч її, з приземнішої перспективи, можна розглядати як тільки щасливий збіг обставин: адже в кабінеті заступника директора міг на той час сидіти хтось інший, хто, згідно з усією дотеперішньою історією цього автопортрета, відповів би на моє запитання: «немає такого».

©Григорій Грабович


Американцы пугают русских новыми смертями

16.11.2015
На встрече делегаций стран-членов НАТО прозвучал прогноз Эштона Картера, министра из Соединенных Штатов, о том, что участие российских вооруженных сил в Сирии обернется глобальными потерями. Агентство AFP Картера уточняет: потери россиян начнутся очень скоро. Масштабные последствия российского участия в Сирийское проблеме обозначатся новыми смертями – таков прогноз американских политиков.

Голова политика оценена в 100 мнл. долларов

12.11.2015
Кандидат в президенты Дональд Трамп в ходе предвыборной борьбы дал обещание выстроить «Великую стену», чтобы прибывающие в Соединенные Штаты эмигранты не причиняли беспокойства гражданам США новыми преступлениями и насилиями. В частности, он негативно высказался в адрес мексиканцев, которые, по его мнению, и являются виновниками участившихся преступлений.

Польша готова принять и разместить 5 военных бах США

09.11.2015
Министерство обороны Польши пришло к необходимости усиления американского союзнического присутствия.