46 евро за майбутнє. Частина 4.

29 Сентябрь, 2009 - 16:58 — Критик

БЮТ. Чорне та біле

На цьому тлі БЮТ виглядає доволі близьким до раціональніших, грома­дянських позицій, здатних об’єднати, хоч би що там казали, й досі доволі розділену країну. Хоча подеколи бютівці дратують епатажністю. Передусім важко зрозуміти нестримну схильність Тимошенко до самостилізації, гучних гасел та чорно-білого екрану, якими вона відлякувала поміркованіших виборців. На тлі, що його творять блискучий ораторський хист лідерки, добра команда і політична грамотність, застосування реклам­ного штукарства видається зайвим і контрпродуктивним. Адже БЮТ достатньо довго і принципово обстоював свої позиції, аби дозволити собі відмовитися від дешевого маскараду чи застосування тієї ж політичної антиреклами. У бажанні завоювати виборця БЮТ надто квапився з експлуатацією символічного капіталу, доходячи до казусів і суперечностей. Лівацька за ідеологією партія оголошує своїми европейськими партнерами правоцентристів на кшталт Ніколя Саркозі, а її лідерка прагне потрапити в кадр зі старенькою Марґарет Тетчер. Утім, слід віддати належне БЮТ у намаганні знайти партнерів ув Европі, яких, напевно, ошелешує рівень ос­вічености українського бомонду. Юлія Тимошенко чи не єдина, хто, шукаючи спільної мови із західним політичним світом, викликає взаємний інтерес. Тож, попри неоднозначне сприйняття там поведінки жінки-по­літика, що відверто експлуатує свою зовнішність, – коли це найбільший гріх цієї партії, то на нього справді можна (поки що) заплющити очі. Значно важливішими є принципова позиція БЮТу щодо злочинної приватизації та соціяльна спрямованість його ідеології. Навряд чи суспільство може змиритися з таким кричущим перерозподілом суспільного майна і зне­ціненням соціяльної сфери. І це не має нічого спільного із зазіханням на таку вимріяну приватну власність чи руйнуванням такої довгожданої еліти, адже здатність олігархічних груп забезпечити Україні майбутнє в стрімку добу глобалізації виглядає сумнівною. Як і малювання шокового сценарію, загроза якого начебто існує, якщо БЮТ прийде до влади. Руйнування тіньових схем навряд чи буде безболісним і потребуватиме терпіння і тривалого часу, і тільки з віддаленої перспективи можна буде оцінити адекватність таких дій. Зважений перегляд кримінальної приватизації після розпаду СРСР є не тільки соціяльно-економічним, але й мо-
ральним обов’язком будь-якої політичної сили, що претендує на провідну роль у країні. Натуралізація нинішньої ситуації означала би зраду тих принципів, заради яких ця держава, власне, виникала. Багато хто вказує на строкатість та ідеологічну невизначеність БЮТу, але саме це може виявитися найсимпатичнішою рисою, адже такий кадровий склад БЮТу певною мірою репрезентує унікальну для української історії суміш, певний консенсус російської та української пострадянської інтеліґенції, котра якимось дивом вижила в дев’яностих, зідентифікувала себе з цією країною і щиро за неї вболіває. Таке болюче для БЮТу питання співвідношення ліберальних і директивних методів управління економікою у випадку Ук­раїни відкрите, остаточної відповіді не існує, вона має відповідати інтересам людей. У цьому сенсі випробування владою в БЮТу ще попереду.
Oб’єднання демократичних сил, союз НУ-НС із БЮТом, позитивно вплинули би на суспільство. Обоє мусять, однак, усвідомлювати, що Партія реґіонів є не випадковим явищем, але силою, що представляє третину виборців країни, а відтак прийшла надовго, вимагає якнайсерйознішого ставлення і від самого оскарження чи демонізації не зміниться і не зникне, адже це «плоть від плоті»... За умови демократизації та перегляду кримінальних тенденцій, вона, однак, могла би посісти своє місце у суспільстві. Втім, судячи із заяв її Лідера, реґіонали навряд чи готові добровільно визнавати власні помилки. Адже це означало би «де­стабілізацію». Якщо ж Україні вкотре пощастить і швидко сформується широка демократична коаліція, цивілізація Реґіонів стане справжнім випробуванням для демократичної культури. Бо змінювати доведеться не лише звички групки бізнесменів, а глибоко вкорінений світогляд країни. А за такий шанс викласти 46 евро і спустится з гір, повірте, було не шкода.

© Роман Дубасевич


Американцы пугают русских новыми смертями

16.11.2015
На встрече делегаций стран-членов НАТО прозвучал прогноз Эштона Картера, министра из Соединенных Штатов, о том, что участие российских вооруженных сил в Сирии обернется глобальными потерями. Агентство AFP Картера уточняет: потери россиян начнутся очень скоро. Масштабные последствия российского участия в Сирийское проблеме обозначатся новыми смертями – таков прогноз американских политиков.

Голова политика оценена в 100 мнл. долларов

12.11.2015
Кандидат в президенты Дональд Трамп в ходе предвыборной борьбы дал обещание выстроить «Великую стену», чтобы прибывающие в Соединенные Штаты эмигранты не причиняли беспокойства гражданам США новыми преступлениями и насилиями. В частности, он негативно высказался в адрес мексиканцев, которые, по его мнению, и являются виновниками участившихся преступлений.

Польша готова принять и разместить 5 военных бах США

09.11.2015
Министерство обороны Польши пришло к необходимости усиления американского союзнического присутствия.